ВАЖНА ИНФОРМАЦИЯ    
ЗА НАС    
КОНТАКТИ    
СНИМКИ    
ЕРАЗЪМ+    
COVID -19    
ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ЗАПИСВАНЕ - БЮРО РАДЕЦКИ ООД
ОБЩИ УСЛОВИЯ ЗА ЗАПИСВАНЕ - ЕВРОКОМПАС ЕООД
ИНФОРМАЦИЯ ЗА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ПРОГРАМИ
НАЙ-ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ ОТ ВАС
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
ПЛАЩАНЕ и БАНКОВИ СМЕТКИ
ЕКИП
ТИХОМИР ДИМИТРОВ
ИЗБРАНО ОТ ЕКСКУРЗИИТЕ
СНИМКИ ОТ ПОСЛЕДНИТЕ ЕКСКУРЗИИ
ПРОГРАМА ЕРАЗЪМ
НАШИЯТ ПРОЕКТ
ПОКАНА за участие в курсове за квалификация
ПЛАН за съвместна работа (Common Joint Plan)
СТРУКТУРЕН КУРС (Structured course)
КУРС ЗА НАБЛЮДЕНИЕ (Job Shadowing course)
РЕЗУЛТАТИ
ОП Иновации и конкурентоспособност - BG16RFOP002-2.073
Подкрепа на микро и малки предприятия - БЮРО РАДЕЦКИ ООД - Договор №BG16RFOP002-2.073-14867-C01
Обща стойност: 3799,00 (3229.15 европейско и 569.85 национално финансиране)
ОП Иновации и конкурентоспособност - BG16RFOP002-2.073
Подкрепа на микро и малки предприятия - ЕВРОКОМПАС ЕООД - Договор №BG16RFOP002-2.073-14865-C01
Обща стойност - 10 000 лева (8500 европейско и 1500 национално финансиране)
ОП Иновации и конкурентоспособност - BG16RFOP002-2.092
Подкрепа на предприятия, регистрирани по Закона за туризма като туроператор или туристически агент,
за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 - БЮРО РАДЕЦКИ ООД
ОП Иновации и конкурентоспособност - BG16RFOP002-2.092
Подкрепа на предприятия, регистрирани по Закона за туризма като туроператор или туристически агент,
за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 - ЕВРОКОМПАС ООД
НАКЪДЕ В СЪБОТА И НЕДЕЛЯ
НАКЪДЕ ПО ПРАЗНИЦИТЕ
КАКВИ ПРЕХОДИ
КАКВИ МАРШРУТИ
БЪЛГАРСКИТЕ ПЛАНИНИ
ПЛАНИНИТЕ НА БАЛКАНИТЕ
ПЛАНИНИТЕ ПО СВЕТА
ПЛАНИНСКИТЕ ПЪРВЕНЦИ
ВИСОКИТЕ ПЛАНИНИ
изкачвания и траверси
ЗИМНАТА ПЛАНИНА
СКИ - ТУРИНГ
СКАЛНИ МАРШРУТИ
ВИА-ФЕРАТИ
в България и по света
ВОДОПАДИ И КАНЬОНИ
КУРСОВЕ И ОБУЧЕНИЯ
по планинарство
НАУЧНОПОПУЛЯРНИ
НОЩНИ ПРИКЛЮЧЕНИЯ
ЗА УЧЕНИЦИТЕ
ДЕТСКА ПЛАНИНАРИЯ
ЕКСКУРЗИИ
КОНГРЕСЕН ТУРИЗЪМ
.
НОВА ГОДИНА
.
ПЛАНИНСКИ ВОДАЧИ покриват световни стандарти в проект по програмата ЕРАЗЪМ+
COVOD-19
ЕДНОДНЕВНИ
ДВУДНЕВНИ
ТРИДНЕВНИ
3-ти март
3-6 май - Великден
1-ви май
6-ти май - Гергьовден
24-ти май
6-ти септември
22-ри септември
Коледа
Нова година
ЛЕКИ
ДИНАМИЧНИ
ТРУДНИ
ЕКСТРЕМНИ
ЗА НАЧИНАЕЩИ
ЗА СРЕДНО-НАПРЕДНАЛИ
ЗА НАПРЕДНАЛИ
ЗА ОПИТНИ
РИЛА
ПИРИН
РОДОПИ
СТАРА ПЛАНИНА
СРЕДНА ГОРА
ПЛАНИНИТЕ ОКОЛО СОФИЯ
ПЛАНИНИТЕ НА КРАИЩЕТО
ОСОГОВО
БЕЛАСИЦА
СЛАВЯНКА
ОГРАЖДЕН-МАЛЕШЕВСКА- ВЛАХИНА
СТРАНДЖА И САКАР
ВИТОША
ВСИЧКИ БАЛКАНСКИ ПРОГРАМИ
ОЛИМП
ДИНАРСКИТЕ ПЛАНИНИ
ПРОКЛЕТИЯ (Динарски планини)
ДУРМИТОР (Динарски планини)
КАРПАТИТЕ
АЛБАНИЯ
БОСНА И ХЕРЦОГОВИНА
ГЪРЦИЯ
ГЪРЦИЯ - ПЛАНИНИТЕ НА ОСТРОВИТЕ
КОСОВО
МАКЕДОНИЯ
РУМЪНИЯ
СЛОВЕНИЯ
СЪРБИЯ
ТУРЦИЯ
ЧЕРНА ГОРА
ХЪРВАТСКА
АМЕРИКА
АКОНКАГУА - първенецът на Америка
КУБА - Сиера Маестра (Пико Туркино - 1974) и националните паркове
ПЕРЛИТЕ НА ВЕНЕЦУЕЛА
ПЕРУ
АФРИКА
АТЛАСКИТЕ ПЛАНИНИ
КИЛИМАНЖАРО
СИМИЕМ
МАУНТ КЕНИАН
ПЛАНИНАТА МЕРУ
АЗИЯ
АРАРАТ
ЕРДЖИЕС
ХИМАЛАИТЕ
МАЛАЙЗИЯ
ЙОРДАНИЯ
ЕВРОПА
ОЛИМП
АЛПИТЕ
КАВКАЗ
ЮЛИЙСКИТЕ АЛПИ
ПИРИНЕИТЕ
КАРПАТИТЕ
ТАТРИТЕ
ДИНАРСКИТЕ ПЛАНИНИ
КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ
АЗОРСКИТЕ ОСТРОВИ
ОСТРОВ МАДЕЙРА
СИЦИЛИЯ
КОРСИКА
САРДИНИЯ
ИСЛАНДИЯ
РУСИЯ
МОН БЛАН
ОКЕАНИЯ
ПРЕХОДИ СЪС СНЕГОХОДКИ
ПРЕХОДИ СЪС СКИ – ски туринг
ДИНАМИЧНИ ЗИМНИ ПРЕХОДИ
ТРУДНИ И ЕКСТРЕМНИ
ВСИЧКИ ЗИМНИ
ЕКСКУРЗИИ в СТРАНАТА
ЕДНОДНЕВНИ
ДВУДНЕВНИ
ТРИДНЕВНИ
Възрастова група 1-3 клас
Възрастова група 4-6 клас
Делови пътувания в страната и чужбина
Организация на конференции, семинари, кръгли маси
Обучения
За проекта



 


26 Септември 2012
ДОЛОМИТИТЕ 2012

25 Септември 2012
КАРПАТИТЕ - МОЛДОВЯНУ и НЕГОЮ 2012

06 Август 2012
ФРЕНСКИТЕ ВОГЕЗИ, БАВАРИЯ И ТИРОЛ

06 Август 2012
ДУРМИТОР 2012

19 Май 2012
КАНАРСКИ ОСТРОВИ 2012






НАЧАЛОновиниКАРПАТИТЕ - МОЛДОВЯНУ и НЕГОЮ 2012


КАРПАТИТЕ - МОЛДОВЯНУ и НЕГОЮ 2012



  25 Септември 2012 г.

В 6 часа сутринта автобусът тръгна почти празен от София. „Само това ли сме?” – беше въпроса на тримата настанили се охолно в 16-местният бус.... Постепенно обаче групата се увеличаваше и докато стигнем до Дунав мост, всички участници бяха на лице.
Жегата беше обхванала цяла Европа, а преминаването покрай Букурещ и безкрайното му околовръстно и се стори като вечност (нечовешкото задръстване, някак си засили това усещане) В ранният следобед просторната верига на Южните Карпати се почви на хоризонта. Преди да щурмуваме серпентините на Трансфъгърашан спряхме в манастира на Куртя де Арджеш. Сянката на смърчове и кестени и прохладната вътрешност на главната църква ни поразведриха. Храмът трябва да се посети! Фасадата е богато украсена от арменски, арабски и християнски мотиви, а отвътре дванайсетте колони с флористични мотиви – символизиращи дванайсетте апостола, поддържат купол с истинска плеяда от стенописи. След като подхранихме душата беше време и да изплакнем очи... Първите серпентини в подножието на Фъгъраш започват още с изкачването до язовирната стена на Видрару. На 170-метровата стена ни посрещнаха силните пориви на вятъра слизащи от планината. Край на жегата!!! Стоманена статуя на Прометей, хванал светкавица символизираща мощта на човека в овладяването на природата (както и силата на динамита, бетона и комунизма) - бди над стената. Царевица, гевреци и поемаме към същинската ни цел! Хиляди тонове динамит са употребени за направата на Трансфъгърашкия път, но резултата е един от най-панорамните и спиращи дъха пътища на Балканите. На 2034 метра пътя достига най-високата си точка и през тунел прав като струна преминава от южните склонове на Карпатите към северните. Тук се настаняваме в района на езерото Бъля. Хотелчето е като малък райски остров в морето от гранитни зъбери – двойни стаи, топла вода, парно, телевизия, ресторантче... Вън е вече 8 градуса, а ние се подкрепяме с чай с ром и почиваме за утрешното изкачване.
От миналата година имам горчив опит с времето към връх Негою - Легенди се носят как в 14:00 часа по часовник, ежедневно над Фъгъраш се излива дъжд... Утрото обаче – прохладно, с кристално небе – не даваше никакви признаци за дъжд. Стръмното пътека бързо ни отведе на билото, където пред нас се ширна красивият фъгърашки пейзаж – гранитни зъбери, скални гребени, масивни върхове.....И зеленина до където стига погледа! Безкрайни зелени пасища обхващат ниските части на планината и стигат до подножието на скалните масиви. Понякога пасищата са толкова стръмни, а скалите толкова зелени, че едва се различават едни от други. Сигурно и затова местните овце, които пъплят със хиляди по планината се държат повече като диви кози отколкото като апатичните, рунтави животни с които сме свикнали в България. Едно от кучетата пазач реши да стане водач на групата и ни следваше неотлъчно почти през цялото време до върха. Минахме през връх Лайтел и се спуснахме към езерото Калтун, разположено в подножието на връх Леспези. И тук като по стара традиция падна хубава, гъста мъгла и студен ветрец. Този път обаче нямаше връщане назад! Вярното ни куче трябваше да се раздели с нас в подножието на Стунга Дракулуй. Метални вериги „обезопасяваха” стръмният скален кулоар, който се изкачва почти отвесно към върха. Не след дълго бяхме на билото и няколко десетки метри ни деляха от красавеца Негою. Пълзенето ни по улея беше възнаградено! Пред нас се откриваше гледка към язовира Видрару, западният дял на Фъгъраш и „пушещите” му върхове. Обратният път беше същият с изключение на слизането по Струнга Дуамней, а „кучо” така и не се появи отново. Трябваше да стегнем багажа защото на сутринта щяхме да тръгнем към първенеца на планината – Молдовяну.
Тази сутрин летните жеги от България ни липсваха....Ледените пориви на карпатският вятър господстваха над билото и нашата пътека. Преминахме покрай езерото Капра (дива коза) и започнахме да подсичаме зъберите на връх Фънтъна – един от най-сериозните зимни траверси в тази част на планината. Нашата пътека обаче преминаваше през далеч по уютният циркус разположен на юг от тях и покрит целият с зелена трева. Пътеката премина през няколко преспи сняг и се изкачи на Портила Арпашулуй. Следваха „Трите стъпки на мъртвеца”, които ни се сториха като детска игра, в сравнение с изкачването на Негою. Устроихме си пикник високо по склоновете над езерото Буда, а след това се отправихме към крайната за деня цел – хижа Подрагу. Тук старият ни познайник – хижарката Корина ни посрещна с изненадваща новина. Във Фъгъраш не е валяло от 3 месеца! Цялата вода в хижата беше спряна (просто липсваше,) а единствената питейна вода се пълнеше от малко изворче пред хижата. Както и предният път ни настаниха в „най-луксозната” стая – с две одеяла на легло вместо с едно и жълти звезди изрисувани по синият таван!
Денят на качване на връх Молдовяну настъпи. След сутрешната фото сесия на мармоти се отправихме към първенеца на Южните Карпати. Изкачването беше нищо в сравнение със слизането което ни очакваше след това. На върха бяхме сами, ако не броим слънцето и кристалното небе. Успяхме да се насладим на панорами във всички посоки и след снимките на върха тръгнахме по дългият път надолу. Целта ни беше градското китно хотелче във Виктория, НО... Предстояха ни около 1600 метра слизане. Първоначално по билото, пътеката изведнъж сви в наглед непроходимата урва и първо с малки и ситни, а след това с все по широки серпентини бързо сваляше височина, докато не ни отведе до дъното на долината Вищя Маре. От тук, в почти приказна смърчова и елова гора, окичена в лишеи и с поляни покрити с мъхове, пътеката слизаше покрай буйната река. Сякаш за да засили това впечатление изведнъж пред нас изскочи малък „заслон – гъбка”.. липсваха само седемте джуджета. Буса ни чакаше в края на пътека, а в хотела топла вода и ресторант с учудващо богато меню.
Деня за заслужена почивка прекарахме в посещение на „замъка на Дракула” в Бран, а следобед на Брашов – катедрали, панорамни лифтове, пицарии, сладкарници.... Хотела в Синая ни посрещна с табелка „Добре дошли на групата на Бюро Радецки” 
В прохладното утро последва посещение на богато украсеният замък Пелеш и кафенце в целените му градини. И отпътуване...
Уви трябваше да се подготвим психически за летните жеги в България

Снимки може да видите в „Снимки от последните екскурзии”


Емил Енчев

всички новини »





www.buro-radetsky.bg © 2024 Всички права запазени. Дизайн и програмиране: УебДизайн Професионалистите се отличават